Sıfır Atık nedir? İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum nedenlerinin araştırılarak atık oluşumunun engellenmesidir. Veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanmasıdır. Geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

https://youtu.be/KxWW_JcFt1A  (ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI)

 

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım periyodu içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel bununla birlikte enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına sebeb olmaktadır.
Dünya üstündeki nüfus ve ömür standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz biçimde bir artış yaşanmaktadır.  Bu vaziyet doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmaktadır. Sınırlı olan kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu vaziyet göz önüne alındığında, organik kaynakların bereketli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama emek harcamaları hem bireysel hem kurumsal bununla beraber belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

 

 

Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlar;

❖ Verimliliğin artması,
❖ Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması,
❖ İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,
❖ Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,
❖ Çevre koruma bilincinin müessese bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların “hassas tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması,
❖ Ulusal ve internasyonal pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına haiz olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.

NE KAZANDIRIR?

 

Sıfır Atık ne kazandırır?  1 Ton Kağıdın geri kazanılması ile;  17 ağacın kesilmesi önlenir, 177 kg daha az sera gazı salınımı gerçekleşir. 4100 Kwh enerji  tasarrufu sağlanır, 28 metre küp su tasarrufu sağlanır. 2,5 metre küp depolama alanından tasarruf sağlanır.

 

Sıfır Atık ne kazandırır?  1 Ton Plastiğin geri kazanılması ile ; 5774 Kwh enerj, tasarrufu sağlanır. 41 kg daha az sera gazı salınımı gerçekleşir. 23 metre küp depolama alanından tasarruf sağlanır. 16,3 varil petrolden tasarruf edilir.

 

Sıfır Atık ne kazandırır?   1 Ton Camın geri kazanılması ile; 42 Kwh enerji tasarrufu sağlanır. 30 kg daha az sera gazı salınımı gerçekleşir. % 30 hammadde tasarrufu sağlanır. 0,12 varil petrolden tasarruf edilir. 1,5 metre küp depolama alanından tasarruf sağlanır.

 

Sıfır Atık ne kazandırır?  1 Ton Metalin geri kazanılması ile;642 Kwh enerji tasarrufu sağlanır. 95 kg daha az sera gazı salınımı gerçekleşir. 3 metre küp depolama alanından tasarruf sağlanır. 1,8 varil petrolden tasarruf edilir.

 

SIFIR ATIK YÖNETMELİĞİ

https://sifiratikturkiye.net/wp-content/uploads/2013/12/yonetmelik.pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir