Tekstil Atıklarının da geri kazandırılmasının bir ülkenin gelişmesinde önemli rolü vardır. Ülkenin sanayi ve endüstriye hatta tarımında da önemli yeri vardır. Geri kazandıramazsak milli servetimiz ve kaynaklarımızdan çalmış oluruz.

En çok tekstil atıkları:

  • İplik fabrikalarında,
    • Tekstil imalathanelerinde,
    • Tüketicilerden çıkmaktadır.

Bunlardan en önemli olanı tekstil imalathanesinde oluşan atıklar ve işe yaramayan parçalar,

Suni ip fabrikalarında oluşan tekstil atıkları da önemli bir malzeme sağlamaktadır.

Tüketicilerden çıkan ise malzemeler ise giyilmeyen yada eski kıyafetler eskiyen örtü nevresim, havlu vs. Miktarı bakımından  az olsa da tüketim ve geri dönüşüm açısından önemi büyüktür.

Tekstil malzemeleri iplik,kumaş üretimi, giyim eşyası ve ev eşyalarının(örtü,perde) yapımında kullanılır.

 

TEKSTİL ATIĞININ GERİ DÖNÜŞÜM SÜRECİ

Tekstilden çıkan atık malzeme ve parçalar kullanım sonrasında diğer atıklardan ayrı biriktirilir.

Atık olarak malzemeler ile yeniden kullanılabilir durumda olan malzemeler ayrılır.

Toplama sırasında diğer atıklarla karıştırılmaz.

Tekstil atıklar, geri kazanım tesislerinde işlendikten sonra geri dönüşümü sağlanarak tekrar elyaf ve kumaş üretiminde kullanılır. Kaynaklarımızı koruyarak daha verimli kullanılması sağlanır.

Tekstil geri dönüşümü

Tekstil geri dönüşümü; diğer atıkların da geri dönüşüm sürecinde geçirildiği evrelerden geçerek hemen hemen aynı aşamalardan oluşmaktadır. Pek fazla diğer atıklar gibi adını duyuramasa da Tekstil geri kazanımı ilgili sektörleri ve uzmanları arasında sınırlanmış bir vaziyette kalmıştır.

Üretim tesislerinden, fabrikalardan ve tüketicilerden toplanan atıklar; kumaşın kalitesine, rengine ,cinsine göre sınıflandırılır.

Sınıflandırma çok önemlidir. Atık çeşidine göre, elde edilecek olan ürün farklılık gösterir. Mesela suni ip atıklarından iplik elde yapılırken, tekstil imalathanesinden gelen atıklar da pamuğa çevrilir. Sınıfına  göre tekstil geri dönüşüm makineleri ve diğer ekipmanlar ile elde edilerek dönüşümü sağlanan  ham madde. Kullanım alanlarına göre alıcılara bulur ve ekonomiye kazandırılır.

Tekstil atık geri dönüşümü; diğer geri dönüşüm sektörlerine göre daha risklidir. Rekabeti fazladır.

Tekstil atık geri dönüşümü; kağıt, plastik, metal, cam alanlardaki gibi büyük  değil ve profesyonel donanıma günümüzde sahip değildir. Daha çok orta ölçekli imalathaneler tarafından yapılmaktadır.

Kumaşın rengi, cinsi ve içindeki madde oranı tekstil atık geri dönüşümünde önemlidir. Suya yada yağa bulaştırılmış atık, geri dönüşüm firmalarını zarara sokar ve zamanını alır. Ayrıca bir atık malzeme; siyah-beyaz dışında doğal olmayan boyalara sürülmüşse değeri düşer ve geri dönüşümü zorlaşır.

Kullanmadığımız fazla tekstil ürünlerimizi ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak  tekstil atığı azalmasına katkıda bulunabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir